w Podróże

Jak robić fajne zdjęcia z wakacji?

zdjecia-z-wakacji

Kiedy wyjeżdżamy na wymarzony urlop, przeważnie zdarza się, że robimy setki zdjęć, chcąc „łapać chwile” i utrwalać piękne wspomnienia. Później jednak może się okazać, że jesteśmy zawiedzeni ich jakością, a nikt poza nami nie chce ich oglądać. Jak zatem sprawić, że nasze zdjęcia z wakacji będą inne niż wszystkie? Jak mieć zdjęcia do których będziemy wracać z przyjemnością i z dumą pokazywać je znajomym?

Na szczęście istnieje kilka uniwersalnych, bardzo prostych do zastosowania trików które mogą nam w tym pomóc. Co więcej: działają nawet kiedy robimy zdjęcia telefonem lub korzystamy z trybu automatycznego w aparacie!

 1. Kompozycja zdjęcia – trójpodział i mocne punkty.
  Po pierwsze, dziel kadr na 3. Zasada mówi, że poziomy podział kadru powinien przebiegać na wysokości 1/3, nigdy przez środek zdjęcia. Mocne punkty powstają na przecięciu dwóch pionowych i poziomych linii, dzielących kadr na 3 części w każdą stronę. Umieszczenie fotografowanego obiektu w jednym z tych punktów sprawia, że wygląda on ciekawiej niż obiekt umieszczony w środku kadru.jak robić fajne zdjęcia z wakacjimocne punktyTe zasady bardzo dokładnie opisuje Dorota z bloga Kameralna, której wpis bardzo Wam polecam.
 2. Co włazi mi w kadr?
  Wiem, że zdjęcia z wakacji robi się często na szybko, niemalże w biegu. Warto jednak zwrócić uwagę na to, co jest w dole, z boku, z tyłu, na drugim i trzecim planie. Czy nie ma tam dźwigu, robiącego kupę psa, albo uciętej głowy zabłąkanego turysty? Zanim naciśniesz spust migawki, przejedź wzrokiem przez kadr. Od lewego górnego rogu, zgodnie z ruchem wskazówek zegara.jak robić fajne zdjęcia z wakacjijak robić fajne zdjęcia z wakacji
 3. Zapomnij o „cheeese”
  Uchwyć naturalne emocje. Sztuczny uśmiech wygląda słabo, szczególnie kiedy na wszystkich zdjęciach jest taki sam. Jak masz wtedy pamiętać atmosferę, jaka towarzyszyła Wam w dniu kiedy robiliście zdjęcie?
  jak robić fajne zdjęcia z wakacji
 4. Znajdź nieoczywisty punkt widzenia
  Czasami zdjęcie zrobione z dołu lub z góry, pod kątem lub z bardzo bliska jest znacznie ciekawsze nic takie, gdzie aparat trzymamy w bezpiecznej odległości na linii wzroku.
  jak robić fajne zdjęcia z wakacji
 5. Fotografuj miejsca, nie tylko ludzi.
  Czy naprawdę na tle każdego zabytku musi stać Twój Ukochany prezentujący taki sam uśmiech numer 5?
  jak robić fajne zdjęcia z wakacjijak robić fajne zdjęcia z wakacji
 6. Światło.
  Unikaj fotografowania “w samo południe”, gdy  słońce świeci najostrzej. Żaden aparat tego nie wytrzyma. Zdjęcie w pełnym słońcu są wypalone i nieciekawe. Nie kieruj obiektywu bezpośrednio w stronę słońca. Możesz uszkodzić aparat lub nawet wzrok. Zdjęcie i tak się nie uda. Najlepsza pora na fotografowanie to wczesny poranek lub czas tuż przed zachodem słońca (tzw. golden hour). Lepsze zdjęcia zrobisz w lekko pochmurny dzień – światło słoneczne jest rozproszone przez obłoki, co daje mniejsze kontrasty.golden hour
 7. Selfie
  A może ograniczyć je tylko do sytuacji kiedy rzeczywiście nie ma kogo poprosić, żeby zrobił Wam wspólne zdjęcie? Rysunek poniżej zamieszczam „ku przestrodze” :)

  jak robić fajne zdjęcia z wakacji
  Źródło: http://thumbpress.com

  Żeby nie było, też takie mam:

  jak robić fajne zdjęcia z wakacji

  A Wy, macie swoje patenty na wakacyjne fotografowanie? Czekam na Wasze komentarze.
  Pozdrowienia :)
  Paulina.

 

POPRZEDNI POST
KOLEJNY POST
Udostępnij:
 • fajne post i przydatne porady dla początkujących :)

 • Ja nauczyłam się, że zdjęcie jest znacznie bardziej ciekawe jak się podejdzie blisko. I zdecydowanie odeszłam od pozowanych zdjęć – te w ferworze zabawy czy rozmowy są najfajniejsze :)

 • www.kilkuetatowamama.com

  Zdjęcia to mój konik, bardzo lubię portrety, ale też naturalne i dynamiczne zdjęcia, nie pozowane. Często są więc niestandardowe ;)

 • Nienawidzę fotografowania w samo południe, ale czasem trzeba :-(

 • Podobają mi się dziecięce fotografie :)

 • odrobinaraju.pl

  Wiele patentów o których piszesz rzeczywiście się sprawdza :) nawet większość u mnie. Szczególnie jeśli często się wyjeżdża. Od siebie mogę dodać jeszcze, aby w programach jeszcze bardziej wyostrzyć zdjęcia i dodawać nasycenia kolorystyczne. Efekty wtedy są jeszcze lepsze ;) :) Pozdrawiam i zapraszam do nas na blog.

 • Myślę, że kiedy się do nich zastosuję mój wakacyjny instagram będzie sto razy lepszy. Dzięki!

 • Piotr Binkowski

  dzięki za porady, przydadzą się:)

 • Też mam zdjęcie swoich stóp w różnych otoczeniach;). Zazwyczaj robię zdjęcia intuicyjnie, ale z czasem doszłam do wniosku, że kluczowa kwestia to światło. Wszystkie pozostałe aspekty, które wspominasz też są ważne, ale ostatniej zimy przekonałam się, że słabe światło potrafi położyć każą najwymyślniejszą kompozycję:(.

 • Bardzo lubię krzywe fotografowanie – pod kątem, z góry, z boku i bardzo nie lubię jak ludzie wchodzą mi w kadr. W niektórych miejscach jest to niestety do uniknięcia. Robię wtedy kilkanaście zdjęć i wybieram te, z najciekawszymi ludźmi :)

  • Iwona, dzięki za ten patent! Proste, acz genialne. Wczoraj fotografowałam tęczę, jaka tworzyła się przy kurtynie wodnej ustawionej dla ochłody w samym centrum miasta. Rzecz jasna, były tam tłumy, ale udało mi się wybrać bardzo fajny kadr z klucza: skoro są ludzie, to przynajmniej ciekawi :)

 • bardzo przydatne :)

 • Bardzo trafne sugestie. Pozdrawiam

 • Ja mam szczęści, bo w tym roku jadę na wczasy z przyjaciółką, która zajmuje się fotografowaniem, więc ja nie muszę się martwić niczym, poza ładnym wyglądem :D

  • Paula, gdybyś jednakowoż zechciała np. zrobić zdjęcie przyjaciółce, gorąco polecam moje patenty :D

 • Mama notuje

  Bardzo dobre rady, szczególnie z tym zwracaniem uwagi, co jest obok, za itd. – nie ma to jak dobra foto bomba na pamiątkowym zdjęciu :-) No i te selfie…

 • Niestety nie mam patentów na fotografowanie, mam wrażenie, że nie umiem robić dobrych zdjęć. O włażeniu w kadr wiedziałam, często to stosuję i zauważam, że faktycznie tak jest lepiej! No i ucinanie “podłogi” to chyba też dobry pomysł – tzn nie lubię zdjęć w których jest połowa betonu, a dopiero potem “zabytek” w dodaku ucięty :)
  Moją zmorą jest “cheese” – zawsze się szczerzę to zdjęcia, bo inaczej wyglądam … smutno! Nawet jeśli mam obojętny wyraz twarzy to i tak wyglądam jak ponurak :)
  Muszę pokombinować też z punktem widzenia – a nuż wyjdzie coś fajnego? ;)