Jak zrobić koc na drutach?

Więc zdecydowałeś, że chcesz nauczyć się dziergać kocyk! Ale jakich igieł powinieneś użyć? Prostej czy okrągłej? A co z wzorem? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci rozpocząć Twój projekt we właściwy sposób! Używanie prostych igieł jest dobre dla małych projektów, ale może nie być wygodne w dłuższym okresie czasu. Jeśli zastanawiasz się nad użyciem igieł okrągłych, przeczytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji! Oto kilka rzeczy, które warto rozważyć zanim zaczniesz dziergać swój kocyk:

Proste igły są dobre do mniejszych projektów

Jeśli jesteś początkująca, dobrym pomysłem może być użycie prostych igieł do Twojego projektu kocyka. Są one łatwe w użyciu i mieszczą się pod pachą. Długość igły prostej zależy od wielkości projektu. Należy kupić wystarczająco długą igłę do długości koca. Długość igieł do robótek na drutach zależy od wzoru, który wykonujesz. Niektóre wzory zalecają dłuższe igły do danego projektu.

Proste igły dziewiarskie są najbardziej powszechnym typem igieł dziewiarskich. Są one dostarczane w parach i posiadają czubek na jednym końcu oraz nasadkę na drugim. Igły te są łatwe w użyciu, ale mogą być ciężkie i nieporęczne, jeśli dziergasz koc. Igły proste są idealne dla początkujących dziewiarzy i do projektów, które nie wymagają dużej ilości materiału. Można je kupić w wielu różnych długościach, zaczynając od siedmiu cali, a kończąc na czternastu calach.

Jeśli używasz prostych igieł do swojego koca, możesz wybrać bardziej miękką włóczkę. Przędze wełniane są dobrym wyborem dla początkujących. W wielu wzorach podana jest liczba ściegów, jaką należy wykonać. Po wykonaniu liczby ściegów podanej we wzorze, dodaj je w razie potrzeby, aby koc nie stał się zbyt wąski.

Użycie igieł okrągłych do wykonania koca jest również opcją. Możesz dziergać koce na okrągłych lub długich prostych igłach, ale musisz się upewnić, że igły są wystarczająco długie, aby zmieścić się w długości koca. Dzięki temu koc nie będzie się zbytnio garbił ani rozciągał. Ogólna zasada mówi, że do mniejszych projektów należy używać igieł okrągłych. Sprawdzają się one równie dobrze w przypadku koców.

Używanie igieł okrągłych jest lepsze w przypadku koców

Jeśli dziergasz gruby koc, możesz się zastanawiać, czy lepsze jest używanie igieł okrągłych czy prostych. Różnica polega na tym, jak gruba jest włóczka i jakiego rodzaju igły używasz. Okrągłe igły są bardziej wydajne i wygodne do dziergania koców, ponieważ przenoszą większość ciężaru projektu, w tym ściegi. Jednak proste igły są równie dobre do lżejszych włóczek, ponieważ są wystarczająco długie, aby utrzymać kilka ściegów.

Innym ważnym czynnikiem jest rozmiar igły. Duża wełna wymaga większej igły niż mała, dlatego należy kupić większą igłę. Dzierganie koców może zająć dużo czasu, dlatego zaleca się stosowanie dużej wełny. Elastyczny sznurek w okrągłych igłach pozwala na łatwą zmianę rozmiaru igły. Używanie większej igły zmniejsza także obciążenie ramion, nadgarstków i ścięgien. Jeśli planujesz zaprojektować koc o skomplikowanym wzorze, użycie okrągłych igieł może być lepszym rozwiązaniem.

Przy dzierganiu dużych projektów, okrągłe igły mogą być doskonałym wyborem. Igły te są łatwiejsze w użyciu i pozwalają lepiej widzieć swoją pracę. Działają podobnie jak igły proste, ale są bardziej uniwersalne. Dzierganie przy użyciu igły okrągłej ułatwia oglądanie i przesuwanie projektu, a także pozwala dziergać dwie skarpetki jednocześnie. Możesz również użyć tej samej igły do robienia kocyków dla dzieci i ubranek dla lalek.

Możesz użyć obu typów igieł do robienia kocyków lub możesz kupić zestaw igieł stałych do robienia kocyków. Oba rodzaje są idealne zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych dziewiarzy. Są jednak pewne rzeczy, o których należy pamiętać przed podjęciem decyzji. Najlepiej jest sprawdzić opinie w Internecie lub odwiedzić lokalny sklep z artykułami dziewiarskimi i przekonać się na własne oczy. Zalety igieł okrągłych do dziergania koców są warte swojej ceny.

Wybór włóczki na koc

Wybór odpowiedniej włóczki na koc jest bardzo ważny przy robieniu na drutach lub szydełku ciepłej, przytulnej narzuty. Do wyboru jest wiele rodzajów włóczek, takich jak bawełna, wełna, akryl i poliester. Niektóre z nich są bardzo miękkie i lekkie, inne zaś cięższe i bardziej nieporęczne. Możesz również poszukać włóczki, która jest przyjazna dla środowiska i skóry, a także odporna na kurz lub nadaje się do prania w pralce. Oto kilka wskazówek dotyczących wyboru włóczki na koc.

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś wziąć pod uwagę przy wyborze włóczki na koc, jest jej gramatura i gama kolorów. W zależności od rozmiaru koca, możesz wybrać włóczkę o większej lub mniejszej gramaturze. Jeśli planujesz szydełkować duży koc, możesz wybrać włóczkę o większej gramaturze. To samo dotyczy lżejszej włóczki. Wybieraj włóczki, które są bardziej elastyczne i rozciągają się podczas pracy. Możesz również wybierać spośród różnych kolorów i wzorów.

Wybierając włóczkę na koc, pamiętaj, że niektóre jej rodzaje wymagają specjalnej pielęgnacji. Jeśli planujesz często prać koc, rozważ wybór takiej, którą można prać w pralce. Możesz wybierać spośród wełny superwash, akryli premium i bawełny. Możesz także rozważyć użycie suszarki do bielizny nad wanną. Na koniec pamiętaj o dokładnym wysuszeniu koca, aby uniknąć jego kurczenia się. Duże koce są ciężkie i muszą być suszone na płasko.

Wybrana przędza powinna być zgodna z przeznaczeniem koca. Na przykład, jeśli koc jest przeznaczony dla dziecka, należy unikać włóczki wełnianej, ponieważ może się ona łatwo pruć. Wełniana przędza niedoprzędowa jest lepsza do koców codziennego użytku, ponieważ może być używana przez wiele osób. Istnieją nawet przędze stworzone specjalnie dla koców, takie jak samodziałowe, superwymiarowe i o ciekawej fakturze.

Wybór wzoru

Gdy dziergasz koc, główna część projektu zajmuje większość czasu dziergania. Główny korpus koca jest wykonany z dowolnego wzoru, który wybierzesz. Nawet skomplikowane wzory są łatwe do zapamiętania po kilku powtórzeniach. Po wydzierganiu głównego korpusu należy zmienić kolory włóczki, a następnie odrzucić nitkę. Aby uzyskać luźny brzeg na końcu koca, możesz użyć elastycznego odszycia, które zapobiegnie ciasnemu końcowemu brzegowi.

Obramowanie wokół koca może być dobrym sposobem na zapobieganie zwijaniu się. Możesz użyć tej samej metody, aby sprawdzić, czy ścieg brzegowy będzie dobrze wyglądał na Twoim kocyku. Rozstaw ściegów i rozstaw rzędów to dwie podstawowe miary, które musisz znać. Po uzyskaniu tych wymiarów możesz zdecydować, jaki rozstaw ściegów obrzeżnych zastosować. Następnie możesz odrzucić odpowiednią liczbę oczek i zdecydować, czy chcesz zrobić większy czy mniejszy kocyk.

Wybór wzoru na prosty kocyk jest dobrym pomysłem dla początkujących. Projekty te wymagają minimalnego doświadczenia w robieniu na drutach. Dziergający mogą wybierać spośród wielu łatwych i przyjaznych dla początkujących wzorów. Chociaż początkujący powinien wybierać łatwe do wykonania wzory, kreatywne i skomplikowane projekty będą przyciągać uwagę. Istnieje wiele różnych rodzajów wzorów dziewiarskich, więc wybierz wzór, który pasuje do twojego poziomu umiejętności i osobowości.

Po wybraniu podstawowego wzoru ściegu, następnym krokiem jest określenie rodzaju obramowania, które chcesz stworzyć. Niektóre wzory koców są prążkowane, co oznacza, że z jednej strony mają prążkowane obramowanie. Tego rodzaju obramowanie nie będzie się zwijać, jak w przypadku pończochy. Stworzy on również obwódkę na korpusie i dwóch bokach koca. Możesz dodać lub usunąć oczka wzdłuż krawędzi, aby uczynić ją bardziej symetryczną.

Odrzucanie ściegów

Proces odlewania ściegów podczas dziergania koca wymaga zmierzenia szerokości, jaką ma mieć gotowy koc. Najpierw sprawdź miarę igieł i włóczki. Kiedy już będziesz mieć miarę, pomnóż tę liczbę przez szerokość, jaką ma mieć koc. Następnie określ, ile ściegów potrzebujesz, aby uzyskać żądaną długość. Może to być trudne, jeśli pracujesz nad dużym kocem.

Wiele początkujących dziewiarzy robi koce. Dzieje się tak dlatego, że są one stosunkowo proste do zrobienia. Istnieje wiele materiałów, które pomogą ci zrobić koc. Jeśli jesteś zupełnie początkujący, spróbuj skorzystać z tabeli, która pomoże ci określić, jakich ściegów będziesz potrzebował dla planowanego rozmiaru. Kiedy już zapoznasz się z tymi materiałami, będziesz gotowy do rozpoczęcia dziergania koca.

Po wykonaniu tej czynności możesz zdecydować, ile ściegów będziesz potrzebował. Pamiętaj, że przymiar Twojego koca nie musi być idealny. Aby określić liczbę potrzebnych oczek, wykonaj na drutach robótkę. Użyjesz go do zmierzenia brzegu swojego kocyka i określenia liczby potrzebnych oczek. Powinieneś również zmierzyć swoją robótkę, aby sprawdzić, ile oczek na cal potrzebujesz.

Metoda rzutów kciukiem jest łatwa do nauczenia się, ale nie jest idealna do obrzucania dużej ilości ściegów. Wybierz inną metodę, jeśli chcesz wydziergać kocyk z dużym napięciem ściegu. Jest ona szybka i łatwa, ale musisz pamiętać o naprężeniu ściegu. Nie jest to również dobre rozwiązanie, jeśli chcesz zrobić koc z żebrowanymi brzegami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *