11 Filmów na pożegnanie lata

Jest wiele filmów do wyboru i ta lista nie jest inna. Od Przeminęło z wiatrem, przez Gwiezdne wojny, po Obywatela Kane’a – na pewno znajdziesz tu film, który Ci się spodoba. Może nawet znajdziesz na tej liście Nosferatu! Jak więc wybrać najlepsze filmy wszech czasów? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć. Poniżej przedstawiamy najlepsze filmy wszech czasów, od klasyki po nowości.

Przeminęło z wiatrem

Jako klasyczny film, Przeminęło z wiatrem jest ponadczasowym klasykiem z potężnym emocjonalnym przesłaniem. Wspaniałe efekty pirotechniczne i szczegółowy realizm scenerii przywołują na myśl minioną epokę, Amerykę sprzed wojny secesyjnej. Film jest jednocześnie walentynką dla posiadającego niewolników Południa i listem z trującym piórem do antyniewolniczej Północy. Jego bardzo długi czas trwania sprawia, że jest idealny dla kinomanów, ale wiele jego elementów jest zaskakująco wątpliwych.

„Przeminęło z wiatrem” jest jednym z najbardziej nagradzanych filmów w historii. Zdobył Oscara za najlepszy film, reżyserię i aktorstwo. Był nominowany w kategoriach: najlepszy aktor i najlepsza aktorka drugoplanowa. Ponadto jest to jeden z najdłuższych filmów w historii Hollywood. Jest też pierwszym filmem o czarnoskórych aktorach, który zdobył Oscara. Beztroska celebracja jednej z najstarszych amerykańskich patologii wciąż fascynuje widzów i od czasu premiery jest co roku wznawiana w kinach.

Mimo kontrowersji wokół filmu, „Przeminęło z wiatrem” to ponadczasowy klasyk. Jest jednym z najpopularniejszych filmów XX wieku i stał się jednym z najbardziej znanych filmów wszech czasów. Wśród innych jego zalet należy wymienić najlepszą obsadę, muzykę i zdjęcia. Krytycy nie szczędzili mu jednak słów krytyki za nieporadne i niepoprawne przedstawienie niewolnictwa.

Gwiezdne wojny

Stworząc listę najlepszych filmów wszech czasów z serii Gwiezdne wojny, należy pamiętać o kilku rzeczach. Oryginalna trylogia jest obowiązkowa do obejrzenia, a oryginalne Klony są jeszcze bardziej pamiętne. Epizod II: Atak klonów wprowadza do serii postać Haydena Christensena jako rozkapryszonego Anakina. Chociaż Anakin zakochuje się w senator Amidali, ona szybko zwraca mu uwagę, że zawsze będzie małym chłopcem z Tatooine. W tym filmie jest też dużo akcji, a wiele z nich toczy się wokół klonów. W Epizodzie II są dwie warte uwagi sceny: Obi-Wan Kenobi i Jango Fett, które sprawiają wrażenie prawdziwego starcia równych sobie. Walka na miecze świetlne hrabiego Dooku i Yody również jest bliska tego efektu.

Od 1977 roku oryginalna seria filmów „Gwiezdne wojny” stała się jedną z najpopularniejszych w historii. Pierwszy film był space operą w reżyserii George’a Lucasa. Na jej podstawie powstały spin-offy, kreskówki, a nawet spin-off o Ewokach. Nawet świąteczny film specjalny jest częścią uniwersum Gwiezdnych wojen. Bez względu na to, który film z serii Gwiezdne Wojny chcesz zobaczyć, istnieje duże prawdopodobieństwo, że znajdzie się on na naszej liście.

Epis VII: Najnowsza część sagi Gwiezdne Wojny rozpoczyna scenę dla Imperium. Przedstawia Anakina jako „wybrańca”, który ma przywrócić równowagę w Mocy. Choć scena romantyczna jest niezręczna, to i tak jest w niej wiele do kochania. Jak zwykle nie zabrakło cyfrowych scen i pojedynku na miecze świetlne Dartha Maula. Film jest także hołdem złożonym generał Leii Organie i Carrie Fisher.

Obywatel Kane

Pomimo że wielu uważa Obywatela Kane’a Orsona Wellesa za jeden z najlepszych filmów wszech czasów, jest jeszcze jeden powód, dla którego ten film jest uważany za jeden z najlepszych. Film ten został nakręcony w odważnym stylu, który przełamał konwencję i na nowo zdefiniował kinematografię. Montaż, zdjęcia i muzyka filmu wyznaczają standardy nowoczesnej kinematografii.

Nominacja dla Kane’a nie była jednak wynikiem konsensusu aż do 1952 roku. W Belgii 100 filmowców głosowało na najlepsze filmy wszech czasów. Kane nie znalazł się w pierwszej dziesiątce, ale znalazł się na liście wiceliderów, mimo że był zwycięzcą głosowania Davida Leana. Zajął jednak czwarte miejsce w plebiscycie Sight & Sound, w którym głosowało 85 krytyków filmowych.

Stał się ikoną kina, przyciągając miliony widzów i krytyków. Nie jest to jednak najbardziej poruszający film. Nie jest to film głęboko poruszający ani sentymentalny, więc nie jest też najbardziej przystępny. Ale jeśli ktoś jest kinomanem lub filmowcem, z pewnością uzna ten film za wielką gratkę. Pewnie dlatego jest to klasyk i dlatego tak wiele osób go uwielbia.

Niekonwencjonalna fabuła filmu to kolejna z jego mocnych stron. Akcja rozgrywa się w serii retrospekcji, rozpoczynających się w super-przestrzennej posiadłości Kane’a, a kończących się jego tajemniczym ostatnim słowem. Towarzyszą temu wywiady z różnymi osobami, w tym z najbliższymi. Znakomity aktor, jakim jest Welle, sprawia, że Kane jest najbardziej pamiętną postacią w filmie, a film stał się punktem odniesienia dla ważnych filmów o mass mediach.

Nosferatu

Pierwszy film, w którym w jednym obrazie znalazło się wiele elementów, Nosferatu wprowadził na ekrany nowy gatunek horroru. Film ten położył podwaliny pod kolejne dekady horrorów. Wiele współczesnych filmów o wampirach oddaje hołd temu filmowi, a gatunek ten do dziś przynosi zyski. Nosferatu to jeden z najlepszych filmów wszech czasów, a reżyser zasługuje na wielką nagrodę.

Pierwszym filmem, w którym wystąpił niesławny hrabia Orlean, był Nosferatu, który miał premierę w 1921 roku i zapoczątkował działalność studia Prana-Films, założonego przez nieżyjącego już filmowca Albina Grau. Film został oparty na prawdziwej historii serbskiego rolnika Andreja Czarno, który twierdził, że jego ojciec był wampirem i członkiem Nieumarłych. Adaptacja filmu została przygotowana przez reżysera F.W. Murnaua i scenarzystę Henrika Galeena, którzy byli początkującymi filmowcami.

Produkcja filmu była owiana tajemnicą. Odtwórca głównej roli, Herbert Schreck, nigdy nie był widziany bez makijażu, być może dlatego, że F.W. Murnau, jeden z trzech najbardziej cenionych niemieckich reżyserów tamtych czasów, sugerował, że Schreck jest wampirem. Murnau uważał, że nic nie istnieje poza kadrem i starał się stworzyć w swoich filmach atmosferę tajemniczości. Choć żaden inny film z jego czasów nie osiągnął takiej sławy, Nosferatu jest przykładem tego, jak film może stworzyć magię.

Lśnienie

„Lśnienie” zostało zaliczone przez Sight & Sound do 75 najlepszych horrorów wszech czasów. Został również wybrany do zachowania w amerykańskim National Film Registry. Ten klasyczny thriller psychologiczny zachwyca widzów od ponad 75 lat. Mimo że w początkowej fazie premiery nie przyciągnął dużej liczby widzów, z biegiem lat zyskiwał coraz większe uznanie.

Mimo że wiele osób nie jest zadowolonych z dzieła Kubricka, krytycy nie przestają chwalić filmu. Mimo że film zebrał mieszane recenzje podczas pierwszej premiery, obecnie jest uważany za jeden z najlepszych filmów wszech czasów. Film znalazł się na 29. miejscu listy AFI „100 Years…100 Thrills”. Pojawił się także na kilku innych listach i został wybrany do serii „Great Movies” Rogera Eberta.

Przy tworzeniu filmu na podstawie powieści Stephen King skorzystał z pomocy kilku artystów. W produkcję Lśnienia zaangażowanych było kilku malarzy, rzeźbiarzy i budowniczych. Na ścieżce dźwiękowej znalazła się muzyka Ligetiego, Wendy Carlos i Rachel Elkind. Muzyka jest przejmująca i przyczynia się do ogólnej grozy filmu. Film został nakręcony w trudnym dla reżysera okresie.

Sieć społeczna

Sieć społeczna to porywający i inteligentny dramat o najnowszych uber-przedsiębiorcach Doliny Krzemowej, Jesse Eisenbergu i Marku Zuckerbergu. Jako reżyser Fincher prezentuje swój charakterystyczny styl wizualny i choć może to być trochę naciągane, filmowi udaje się wywołać te same emocje, co jego bohaterowie. Gigant portalu społecznościowego jest uosobieniem narcystycznej kultury korporacyjnej, a zagorzali fani Marka Zuckerberga i Justina Timberlake’a nie mogą oprzeć się jego urokowi.

Sieć społeczna to najlepszy film 2012 roku i prawdopodobnie jeden z najbardziej aktualnych. Film jest pełen cytatów z dialogów bohaterów, a scenariusz Aarona Sorkina jest po prostu genialny. Pierwsza scena w barze ma większą siłę przebicia niż większość 90-minutowych filmów. Występ Justina Timberlake’a w roli Seana Parkera jest jednym z największych atutów filmu, a aktorzy wcielający się w poszczególne role spisują się znakomicie.

Film o powstaniu Facebooka miał powstać już dawno. W 2010 roku Mark Zuckerberg, dyrektor generalny Facebooka, oraz dwie inne osoby o nazwiskach Eduardo Saverin i Andrew Garfield odegrali kluczowe postacie w firmie. Mimo że film jest oparty na prawdziwych wydarzeniach związanych z założycielami Facebooka, stanowi sugestywny portret ery Internetu i jej znaczenia. Film jest nie tylko hitem komercyjnym, ale zdobył też trzy Oscary.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *