Jak zajść w ciążę po 40 stce – Fakty i mity

Mimo, że szanse na naturalne poczęcie maleją wraz z wiekiem, są one nadal wystarczająco duże, aby rozważyć możliwość podjęcia próby poczęcia dziecka po 40 roku życia. Szanse kobiety na naturalne poczęcie dziecka wynoszą od czterech do pięciu procent każdego miesiąca. Dla porównania, kobieta trzydziestoletnia ma prawie dwadzieścia procent szans na poczęcie co miesiąc. Oczywiście, szanse te opierają się na statystykach dotyczących dużych populacji, a Twoje osobiste okoliczności mogą się znacznie różnić.

Płodność spada z wiekiem

Płodność zmniejsza się wraz z wiekiem kobiety. Wskaźniki niepłodności maleją po 35 roku życia. Chociaż kobiety są dziś zdrowsze niż kiedykolwiek i lepiej dbają o swoje ciało, nie oznacza to, że wiek jest jedyną przyczyną niepłodności. Badania wykazują, że 30 procent par, w których partnerka ma ponad 35 lat, będzie miało problemy z płodnością. Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby zwiększyć swoje szanse na poczęcie.

Płodność kobiety zależy od jej wieku i dotychczasowego stanu zdrowia. Mężczyźni w wieku powyżej 45 lat są bardziej narażeni na niską masę urodzeniową i niską punktację w skali Apgar. Skuteczność leczenia niepłodności maleje wraz z wiekiem. Kobieta po 40. roku życia ma tylko 5% szans na poczęcie po dwóch cyklach IUI i tylko 20% szans na poczęcie w przypadku zapłodnienia in vitro. Niepłodność to poważny problem, ale dostępne są sposoby jej leczenia.

W ramach oceny medycznej niepłodności bada się fizjologię układu rozrodczego, w tym szyjkę macicy, macicę, endometrium, jajowody i otrzewną. Lekarz może również poszukać wszelkich nieprawidłowości. Leczenie niepłodności powinno być ukierunkowane na wszelkie problemy leżące u jej podstaw. Wiek i niepłodność to dwie odrębne, ale powiązane ze sobą kwestie. W połączeniu, niepłodność może prowadzić do przedwczesnego porodu, utraty ciąży i nieudanego związku.

Jakość jajeczek spada z wiekiem

Zachodzenie w ciążę po 40 roku życia może być trudne i często wymaga leczenia niepłodności. W porównaniu z wcześniejszymi latami, wraz z wiekiem jakość jajeczek kobiety staje się coraz niższa, a szanse na poczęcie dziecka znacznie maleją. Czynniki te zwiększają również ryzyko poronienia. W rzeczywistości szanse na zajście w ciążę po 40. roku życia wynoszą jeden na dwa, a jej płodność może być zagrożona przez problemy zdrowotne związane z wiekiem. Istnieją jednak sposoby, aby zwiększyć swoje szanse na zajście w ciążę po 40. roku życia.

Mimo że jakość jajeczek drastycznie spada wraz z wiekiem kobiety, specjaliści ds. płodności zgadzają się, że macica nadal odgrywa ważną rolę w poczęciu dziecka. Dobrze rozwinięta wyściółka macicy jest również niezbędna do zapłodnienia. Podczas gdy jakość jajeczek spada wraz z wiekiem, środowisko macicy jest dobre przez znacznie dłuższy czas.

Po 35. roku życia rezerwa jajnikowa kobiety zaczyna się zmniejszać. Ryzyko poronienia i wad wrodzonych wzrasta wraz ze spadkiem jakości jajeczek. Badanie ponad miliona ciąż wykazało, że ryzyko poronienia wynosiło ponad 50% w przypadku kobiet, których jajeczka miały ponad 35 lat. W wieku 45 lat prawie dziewięćdziesiąt procent ciąż kończyło się poronieniem. Ryzyko wystąpienia zespołu Downa również drastycznie wzrasta – z jednego na 2000 u kobiet w wieku dwudziestu kilku lat do jednego na 30 u kobiet z czterdziestoletnimi jajeczkami.

In Vitro

Szanse na zajście w ciążę po czterdziestce są niewielkie. W rzeczywistości kobiety nie zachowują płodności po 50. roku życia. Większość kobiet osiąga menopauzę około 51 roku życia. Z tego powodu wiele kobiet ma trudności z naturalnym poczęciem dziecka po 40. roku życia. Jednak leczenie niepłodności może zwiększyć szanse. Oto kilka sposobów na zwiększenie szans na poczęcie dziecka po 40. roku życia:

Szanse na zajście w ciążę po 40. roku życia są mniejsze niż jeszcze kilka lat temu. Jeśli jednak nie chcesz tracić nadziei, umów się na wizytę w renomowanej klinice leczenia niepłodności. Chociaż zajście w ciążę w starszym wieku może trwać dłużej, nadal możesz począć dziecko. Oprócz wieku, będziesz miała mniej jajeczek. Ponadto obniża się jakość jajeczek. Jednak macica nie ulega degradacji w takim stopniu, jak jajeczka.

Jeśli szukasz bezpiecznej i niedrogiej metody poczęcia dziecka, zapłodnienie in vitro może Ci pomóc. Jest to procedura, w której pojedyncze plemniki są wstrzykiwane do jajeczka w celu poczęcia dziecka. W zależności od Twojego wieku i stanu zdrowia, procedura ta może pomóc Ci zwiększyć Twoje szanse. Ale chociaż IVF może pomóc ci zajść w ciążę po czterdziestce, nie jest on niezawodny.

Donacja jajeczek

Jeśli zbliżasz się do czterdziestki i rozważasz podjęcie próby poczęcia dziecka, możesz chcieć dowiedzieć się, jak zajść w ciążę po czterdziestce dzięki donacji jajeczek. Dawstwo komórek jajowych to świetna opcja dla wielu par, które nie mogą mieć dzieci w sposób naturalny. Dawczynie komórek jajowych przechodzą szczegółowe badania i procedury medyczne, aby upewnić się, że ich komórki jajowe są wolne od infekcji i chorób. Próbka z ich szyjki macicy jest pobierana do badań, w tym na obecność chlamydii i rzeżączki. Pobiera się również krew w celu sprawdzenia obecności HIV/AIDS, kiły i HTLV-1, wirusa związanego z niektórymi nowotworami.

Dawstwo komórek jajowych przyczyniło się do ogromnego postępu w dziedzinie poczęć, dzięki wyjątkowym wskaźnikom ciąż, wyjątkowo niskim wskaźnikom poronień i tysiącom żywych urodzeń. Korzystają z niego kobiety, które nie produkują już własnych komórek jajowych, np. te, u których doszło do przedwczesnej niewydolności jajników. Jajeczka dawczyni nie są jednak wystarczająco silne, aby doprowadzić do ciąży. W tym artykule omówimy ten proces i odpowiemy na najczęściej zadawane pytania dotyczące dawstwa komórek jajowych.

Płodność zmniejsza się z wiekiem, chociaż szanse na poronienie rosną wraz z wiekiem. Wykorzystanie młodszych dawczyń znacznie obniża szanse na poronienie u kobiet po 40. roku życia. Zmieniający się klimat medialny i opinia publiczna sprawiły, że proces ten zyskał dużą popularność, a gwiazdy takie jak Camille Guaty i Tina Malone publicznie świętują jego sukces. Te znane osobistości pomogły również obalić mity na temat dawstwa komórek jajowych i sprawiły, że stało się ono rzeczywistością dla większej liczby kobiet niż kiedykolwiek.

Inseminacja domaciczna (IUI)

Jest wiele powodów, aby rozważyć IUI u starszych kobiet i jest kilka rzeczy, które należy rozważyć przed przystąpieniem do niej. Jednym z najważniejszych czynników jest wiek – płodność spada wraz z wiekiem kobiety. Jeśli jednak kobieta spróbuje IUI po 40. roku życia, nadal ma szansę na poczęcie dziecka. Chociaż kobiety po 40. roku życia mają mniej jajeczek i gorszą ich jakość niż kobiety po 20. roku życia, jakość ich macicy nie zmniejsza się tak szybko.

Jakość i ilość jajeczek zmniejsza się wraz z wiekiem. Nawet jeśli kobieta ma odpowiednią liczbę jajeczek, często pojawiają się problemy. Starsze jajeczka mają większe ryzyko rozwoju nieprawidłowości genetycznych. Problemy te mogą prowadzić do poronienia lub nawet do wad wrodzonych. Niepłodne kobiety powinny szukać pomocy, jeśli chcą zajść w zdrową ciążę. Jak zajść w ciążę po 40. roku życia dzięki IUI może być odpowiedzią na Twoje problemy z płodnością związane z wiekiem.

W IUI partnerka mężczyzny musi przynieść próbki nasienia do kliniki leczenia niepłodności w dniu zabiegu. Klinika płodności przygotowuje spermę do zapłodnienia, usuwając z niej niepożądane substancje, takie jak białe krwinki i prostaglandyny. Partnerka może również oddać spermę, która została zamrożona. Następnie klinika leczenia niepłodności rozmraża zamrożoną spermę dawcy i rozpoczyna proces. IUI polega na wprowadzeniu cienkiego, elastycznego cewnika do pochwy kobiety. Plemniki płyną w kierunku komórki jajowej i mają nadzieję na jej penetrację.

Witaminy prenatalne

Jeśli zbliżasz się do czterdziestki lub już ją przekroczyłaś i rozważasz zajście w ciążę, witaminy prenatalne mogą być korzystne zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Suplementy te zostały opracowane z myślą o zaspokojeniu szczególnych potrzeb żywieniowych ciężarnych kobiet po czterdziestce. Często zawierają one kwas foliowy, żelazo, wapń oraz inne niezbędne witaminy i minerały. Suplementy te nie tylko poprawiają stan zdrowia matki i dziecka, ale także zwiększają szanse na poczęcie i udane zajście w ciążę. Jeśli planujesz stosować witaminy prenatalne, ważne jest, abyś omówiła te suplementy ze swoim lekarzem.

Solidne witaminy prenatalne to świetne miejsce, aby zacząć. Producent nazywa się Life Extension, więc firma cieszy się dobrą reputacją i ma dokładne oznakowanie. Są one również doskonałym źródłem CoQ10, co poprawia biodostępność tej substancji. Jeśli rozważasz przyjmowanie CoQ10, poszukaj suplementu, który zawiera od 100 do 600 miligramów.

Witamina prenatalna Kwas foliowy zawiera witaminę B-kompleks, folian. Witamina ta pomaga w prawidłowym rozwoju komórek rozwijającego się dziecka i jest niezbędna do rozwoju mózgu i rdzenia kręgowego. Kobieta, która regularnie przyjmuje kwas foliowy, może zmniejszyć ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej. Ponadto kwas foliowy może również zmniejszyć ryzyko poronienia. Kwas foliowy może być niezbędny do zwiększenia płodności w pierwszym trymestrze ciąży.

Zamrażanie jajeczek

Jeśli bezskutecznie próbowałaś wszystkich naturalnych metod poczęcia dziecka, zamrażanie jajeczek jest świetną opcją. Ta metoda leczenia bezpłodności zamraża Twoje jajeczka, aby były gotowe, kiedy Ty będziesz gotowa. Kobiety w wieku 30 i 40 lat mają małe szanse na poczęcie dziecka każdego miesiąca, a te, które przekroczyły czterdziesty piąty rok życia, mają jeszcze mniejsze. Zanim zamrozisz swoje jajeczka, powinnaś wykonać badanie krwi, zwane oznaczeniem poziomu hormonu antymullerowskiego, aby określić, ile jajeczek pozostało w Twoich jajnikach. Jeśli wynik tego badania jest niski, zamrożenie jajeczek może okazać się konieczne.

Zabieg może być kosztowny, ale istnieją sposoby na obniżenie kosztów. Poza tym, leczenie to nie jest pozbawione skutków ubocznych. Oprócz kosztów, skutki uboczne mogą powodować także zastrzyki hormonalne stosowane w celu stymulacji owulacji. A same zarodki mogą wymagać zapłodnienia i implantacji, co zwiększa rachunek o kilka tysięcy złotych.

Kryoprezerwowane jajeczka są zdrowsze niż starsze. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że zostaną zapłodnione i rozwiną się w zdrowe embriony, które będą miały większe szanse na doprowadzenie do ciąży klinicznej i porodu. W rzeczywistości kriokonserwowane jaja są jak dawczynie komórek jajowych dla twojej przyszłej jaźni. Gdy ich zabraknie, nie będziesz mogła uzyskać więcej jajeczek. W takim przypadku zamrażanie jajeczek jest jedynym wyjściem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *