Badania profilaktyczne dla facetów

Które badania w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową powinienem wykonać? Wybór testu, który należy wykonać, jest ważny dla Twojego zdrowia. Podczas gdy niektóre testy STD mogą wykryć sam patogen, inne monitorują reakcję organizmu na patogen, której wykrycie może trwać dłużej niż wykrycie samego patogenu. Lekarz może pomóc ustalić, kiedy najlepiej się badać, a kiedy nie. Niektóre choroby przenoszone drogą płciową mogą długo utrzymywać się w organizmie, dlatego lekarz może zalecić wykonanie testu w późniejszym terminie.

Testy na STI są szybkie, bezbolesne, a czasami nawet bezpłatne

Testy na STI to szybki, bezbolesny sposób na sprawdzenie, czy nie masz infekcji przenoszonych drogą płciową. Do wykonania testu zwykle potrzebne są próbki moczu lub krwi oraz wymaz z miejsca zakażonego. Lekarz może wyjaśnić wyniki badania i zalecić opcje leczenia. Testy te są na ogół bezbolesne i całkowicie poufne. Nigdy nie powinieneś czuć się skrępowany prosząc o wykonanie testu, chyba że masz konkretne obawy lub objawy.

Test na STI możesz wykonać za darmo w większości ośrodków zdrowia i w wielu miejscach. Ośrodki zdrowia wspierane przez NJFPL oferują testy według skali ruchomej, więc bez problemu możesz sobie na nie pozwolić. Jeśli nie masz ubezpieczenia zdrowotnego, możesz także skontaktować się z lokalnym centrum LGBTQIA+ lub zadzwonić do prywatnej firmy, która oferuje testy STI za niższą cenę. Koszt zależy od stanu i częstotliwości wykonywania badań.

Chociaż chorobom przenoszonym drogą płciową zwykle nie towarzyszą żadne zauważalne objawy, nieleczone mogą prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Infekcje mogą nawet przenosić się na osoby, z którymi utrzymujesz kontakty seksualne. Jeśli w przeszłości byłeś aktywny seksualnie, ważne jest, abyś się przebadał. Często możliwe jest wczesne wykrycie infekcji przenoszonych drogą płciową, zanim staną się one poważne. A jeśli już je złapiesz, możesz podjąć kroki, aby je wyleczyć.

Większość chorób przenoszonych drogą płciową jest stosunkowo łatwa do wyleczenia, ale niektóre wymagają bardziej intensywnego leczenia. Nieleczone mogą prowadzić do poważniejszych schorzeń, w tym HIV i zapalenia narządów miednicy. Niektóre STI mogą również wywołać reakcję immunologiczną w okolicach narządów płciowych, powodując owrzodzenia i zwiększając ryzyko przeniesienia wirusa HIV. Ponadto niektóre STD mogą prowadzić do niepłodności i uszkodzenia organów, a nawet raka.

Można je wykonać w domu

Istnieje wiele korzyści z testów STD wykonywanych w domu, w tym szereg różnych opcji testowych i swobodny dostęp do specjalistów medycznych. Niektórzy dostawcy testów domowych oferują konsultacje z lekarzem, inni zaś pobierają za tę usługę opłatę. Niezależnie od zastosowanej metody, w przypadku pozytywnego wyniku testu nadal ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarskich, dlatego należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Może on zaproponować metody leczenia i zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji. Pracownik służby zdrowia może również udzielić wskazówek dotyczących zdrowia seksualnego i wyjaśnić, jak zmniejszyć ryzyko zarażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Test 10-panelowy jest najbardziej powszechnym testem na choroby przenoszone drogą płciową, który można wykonać w domu. Może być wykonywany u obu płci. Jest on również zatwierdzony przez FDA i posiada certyfikat CLIA. Przed podaniem wyników do publicznej wiadomości są one sprawdzane przez lekarza. Testy są szybkie, dokładne i niedrogie. Bez względu na to, czy jesteś ciekawy swojego zdrowia seksualnego, czy też nie jesteś pewien, czy jesteś zarażony, wyniki otrzymasz w ciągu jednego do dwóch dni roboczych.

Dla różnych chorób wenerycznych istnieją różne okresy okien i inkubacji. Przeprowadzenie testu w odpowiednim czasie pozwoli na uzyskanie najbardziej dokładnych wyników. Niezależnie od tego, w jakim stopniu byłeś narażony na pewne choroby przenoszone drogą płciową, czas wykonania testu ma kluczowe znaczenie dla zdrowia twojego i twojego partnera. Na przykład, wczesne wykonanie testu na HIV może wykryć chorobę we wcześniejszym stadium niż test na chlamydiazę, podczas gdy opóźniony test może dać wynik fałszywie dodatni. Jeśli wynik testu jest dodatni, należy poinformować o tym partnerów seksualnych. Może być konieczne powtórzenie go więcej niż raz, aby uzyskać dokładny wynik.

Centra Kontroli i Prewencji Chorób szacują, że jedna na pięć osób dorosłych w Stanach Zjednoczonych miała STI w 2018 roku. Większość STI jest przenoszona drogą płciową i nie powoduje żadnych objawów, ale objawy mogą się pojawić. Na przykład kobieta chora na chlamydię może mieć wydzielinę z pochwy. Inne STI są przenoszone drogą pozaseksualną, np. poprzez transfuzje krwi i wspólne produkty dożylne. Testy na chlamydię są niezbędne niezależnie od wieku.

Można je wykonać w domu osoby aktywnej seksualnie

Wyniki testów na choroby przenoszone drogą płciową mogą być niedokładne, a testy wykonywane w domu mogą mieć wyższy wskaźnik wyników fałszywie dodatnich. Wynik pozytywny powinien być potwierdzony przez lekarza lub publiczną przychodnię zdrowia. Jeśli wynik testu domowego jest negatywny, należy pobrać wymaz z miejsca dotkniętego chorobą i przesłać go do analizy laboratoryjnej. Wynik dodatni może skłonić do dalszych badań i leczenia. Jeśli osoba aktywna seksualnie podejrzewa, że może być zakażona, powinna poinformować o tym swoich partnerów seksualnych. Testy mogą również doprowadzić do przepisania recepty na leczenie.

Istnieje wiele korzyści z domowych testów na choroby weneryczne, ale mają one również swoje wady. CDC szacuje, że każdego roku ponad 20 milionów Amerykanów zapada na choroby weneryczne, z czego ponad połowa przypadków dotyczy ludzi młodych. Badania CDC wskazują na ogromny wzrost liczby zakażeń STD w latach 2014-2018.

Oprócz samokontroli lekarze mogą oferować poradnictwo i edukację osobom aktywnym seksualnie. Informują pacjentów o czynnikach ryzyka, o tym, jak poinformować swoich partnerów i co robić w przypadku pozytywnego wyniku testu. Niektórzy lekarze są nawet zobowiązani do zgłaszania niektórych chorób wenerycznych organom służby zdrowia. Należą do nich chlamydia, rzeżączka, kiła i HIV.

Badanie jest konieczne, aby każda osoba aktywna seksualnie była wolna od zakażenia. Chociaż choroby weneryczne mogą nie dawać objawów, zakażenie może się łatwo rozprzestrzeniać. Jeśli podejrzewasz, że jesteś zarażony chorobą weneryczną, powinieneś zaprzestać aktywności seksualnej do czasu ustąpienia objawów. W ten sposób będziesz w stanie podjąć odpowiednie kroki, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby na innych.

Można to zrobić w przypadku chlamydii i rzeżączki

Zakażenie rzeżączką i chlamydią może prowadzić do poważnych powikłań. Nieleczone mogą zwiększać ryzyko zakażenia wirusem HIV. Obie infekcje mogą również prowadzić do niepłodności lub potencjalnie śmiertelnej ciąży pozamacicznej. Ponadto, nieleczone infekcje te mogą być przenoszone z jednego partnera na drugiego. Objawy i leczenie obu STI są różne.

Wykonanie testu na obecność chlamydii i rzeżączki jest ważnym krokiem w leczeniu. W niektórych przypadkach wyniki testów są niedokładne. W takich przypadkach pacjent musi poddawać się drugiemu badaniu co trzy miesiące. Pozytywny wynik jednego testu nie będzie rozstrzygający, jeśli infekcja nie była leczona przez co najmniej cztery tygodnie. Testy łączone są zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem. Pozwolą one nie tylko na postawienie prawidłowej diagnozy, ale będą również cennym narzędziem eliminacji.

Leczenie chlamydii i rzeżączki należy rozpocząć w ciągu 24 godzin od zakażenia. Leczenie rzeżączki powinno obejmować antybiotyk lub inne metody antykoncepcyjne. Nieleczona rzeżączka może prowadzić do zwiększonego ryzyka zakażenia wirusem HIV. Rzeżączka jest szczególnie poważna, ponieważ może prowadzić do niepłodności i spowodować poważne problemy zdrowotne.

Antybiotyki nie leczą rzeżączki, a niektóre przypadki nie reagują na nie. Antybiotyki są dostępne od 75 lat, ale choroby weneryczne i bakterie, które je wywołują, uodporniły się na nie. Niedawny przypadek na Hawajach pokazał, że ostatnia linia obrony przed tymi infekcjami zaczyna się zużywać. Jednak nowsze metody leczenia rzeżączki i chlamydii są skuteczniejsze i tańsze niż kiedyś.

Mogą powodować niepłodność

Wiele kobiet cierpi na niepłodność związaną z chorobami wenerycznymi. Kobiety zakażone chlamydią lub rzeżączką mają trudności z zajściem w ciążę. Mężczyźni również mogą być niepłodni, jeśli chorują na chlamydię lub rzeżączkę, dwa najczęstsze typy chorób przenoszonych drogą płciową w USA. Zakażenia te uszkadzają jajowody i szyjkę macicy, uniemożliwiając plemnikom dotarcie do zapłodnionej komórki jajowej.

Mimo niebezpieczeństwa, jakie niosą ze sobą zakażenia rzeżączką i chlamydią, niepłodności można zapobiec. Wczesne wykrycie tych chorób i właściwe leczenie może zapobiec długotrwałym powikłaniom i uszkodzeniom narządów rozrodczych. Testy na STD mogą również zapobiec niepłodności spowodowanej niezdiagnozowanymi STI. Aby zapobiec niepłodności, ważne jest regularne wykonywanie testów na obecność chlamydii i rzeżączki, aby chronić siebie i swojego partnera przed tymi śmiertelnymi infekcjami.

Niepłodność jest problemem nie tylko dla par, które chcą zajść w ciążę, ale także dla kobiet, które są zarażone chorobą weneryczną. Podczas gdy większość kobiet, które zachorowały na chorobę weneryczną, nie zachodzi w ciążę, mężczyźni, którzy ulegli zakażeniu, są bardziej narażeni na bezpłodność, jeśli zakażenie nie jest leczone. Ponadto kobiety zarażone chorobą weneryczną są narażone na niepłodność z powodu uszkodzenia jajowodów i macicy.

Kobiety cierpiące na niepłodność często nie są świadome, że mają infekcję, a wytworzenie jajeczka przez ich organizm zajmuje dużo czasu. Oprócz braku plemników, kobiety zakażone PID mogą mieć trudności z poczęciem dziecka. Może to być spowodowane blizną na jajowodach, która uniemożliwia jajeczku dotarcie do macicy. Niepłodność jajowodowa to kolejna częsta przyczyna niepłodności spowodowanej przez PID.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *